انواع المنت شیشه ای چیست؟

از انواع المنت شیشه ای و کاربرد های آن را در این مقاله می خوانیم. استفاده از حرارت و گرما در زندگی امروز بشر جایگاه خاصی دارد. همانطور که می دانید ابتدایی ترین نیاز گرمایشی انسان با آتش زدن هیزم و چوب بر طرف شده است. بعدها بخاری های نفتی ، گازی و هیترهای برقی جایگزین منابع گرمایشی قدیمی شدند اصولا انواع المنت های حرارتی در کجا استفاده می شوند؟ در مصارف خانگی از انواع المنت های گرمایی در بخاری برقی ، مایکروفر ، آبگرمکن برقی ، سشوار ، اتوو و سماور برقی استفاده می شود. در صنعت رایج ترین روش برای گرم کردن سیالات و قالب ها استفاده از المنت حرارتی یا صنعتی می باشد.ساخت و تولید انواع المنت فشنگی و المنت حرارتی صفحه ای نیازمند تکنولوژی های پیشرفته می باشد.

آشنایی با المنت شیشه ای

المنت شیشه ای متشکل از یک سوپر آلیاژ نیکل کروم که به صورت یک فنر درآمده است. این فنر داخل یک لوله شیشه ای قرار می گیرد. فنر المنت می تواند در قدرتهای مختلف تولید شود. به عنوان مثال قدرتهای معمول شمال ۵۰۰، ۱۰۰۰؛ ۲۰۰۰ وات و غیره می باشند. جنس لوله شیشه ای باید از جنسی باشد که در حرارت بالای فنر دچار آسیب نشود. به طور معمول برای جنس لوله از پیرکس، کوارتز و غیره استفاده می شود.

المنت شیشه ای

انواع مختلف المنت شیشه ای

المنت شیشه ای دارای انواع و مدل های مختلفی است. از نوع های پر استفاده در صنایع مختلف می توان از مدل های رفلکتوری و ساده نام برد. مدل رفلکتوری دارای شیشه پشت سفید و مات است. در مدل ساده شیشه المنت مانند شیشه های معمولی است.

این نوع المنت را می توان بر اساس نوع کانکشن به دو گروه تقسیم کرد. در نوع اول دو سر المنت سرامیکی است که کانکشن برقی درون آن به فنر داخل المنت وصل می شود. این نوع المنت که به تابشی معروف است در پر استفاده ترین حالت درون المنت های بخاری های برقی استفاده می شود. این نوع انتقال دما (تابشی) یکی از تفاوت های اصلی آن با المنت های دیگر از جمله المنت میله ای است.

نوع دوم کانکشن المنت تنها از یک سمت لوله است. در این حالت طرف مقابل لوله المنت بسته می شود. در این حالت به طور معمول المنت به طور کامل عایق بندی می شود. این نوع کانکشن برای استفاده در وان مایعات خصوصا مایعات اسیدی مورد استفاده قرار می گیرد.

المنت شیشه ای کوارتز (GLASS HEATING ELEMENT)

از گاز هالوژن پر شده اند که امکان افزایش دما را تا بیش از ۲۶۰۰ درجه سانتیگراد فراهم می کنند. این هیتر جریان الکتریکی را از مقاومت های مخصوصی عبور داده و به اشعه مادون قرمز تبدیل می کند. در نتیجه حرارت خیلی سریع ایجاد می شود. سرعت عمل بالا در گرم کردن ، این مبدل های حرارتی را به گزینه ای محبوب تبدیل کرده است.

کاربرد:

المنت شیشه ای از نوع های پرمصرف المنت است. صنایع بسته بندی، غذایی و … از جمله صنایع مختلفی هستند که المنت های نوع شیشه ای به طور معمول در آنها استفاده زیادی دارند. در زمان انتخاب نوع المنت به نکات ضعف و قدرت المنت شیشه ای توجه فرمایید. این نوع المنت ها در برابر ضربه و یا لرزش مقاومت بالایی ندارند. درصورت نیاز به گرمای نوع تابشی و نداشتن لرزه و ضربه در محیط، یکی از بهترین المنت هایی که می توانید انتخاب کنید المنت شیشه ای است.