مهندسی مکانیک یکی از رشته های پرطرفدار مهندسی است که در آن به طراحی و ساخت دستگاه ها و ماشین آلات مختلف از جمله خودروها پرداخته می شود. تمامی طراحی و ساخت دستگاه هایی مانند دستگاه های تولید کننده انرژی خورشیدی، هسته ای و شیمیایی نیز بر عهده این رشته است. در بسیاری از صنایع تولیدی مانند تولید ماشین آلات و قطعات از مکانیک استفاده می شود. ما در پارت پت در طراحی انواع ماشین آلات و دستگاه های بادکن پت، ساخت قالب بادی ازنرم افزار های مکانیک استفاده می کنیم.

در ابتدا طراحی و ساخت تمام دستگاه ها و قطعات به صورت دستی انجام می گرفت. اما سال های زیادی است که طراحی تمامی قطعات یک دستگاه با استفاده از نرم افزارهای مختلفی در کامپیوتر انجام می شود. در حال حاضر سالانه نرم افزارهای جدید یا به روزرسانی های جدیدی برای نرم افزارهای طراحی با قابلیت های مختلف به بازار می آید. به این ترتیب دانشجویان و مهندسان مکانیک برای کار در این رشته باید با نرم افزارهای متعددی آشنا شوند. در ادامه به معرفی برخی از مهمترین نرم افزارهای مهندسی مکانیک می پردازیم.

لیست نرم افزارهای مهندسی 

نرم افزارهای مهندسی تنها مورد استفاده رشته مکانیک نیستند، بلکه در اغلب رشته های مهندسی که با طراحی های سه بعدی سروکار دارند از نرم افزارهای متعددی استفاده می شود. ما در این متن قصد داریم نرم افزارهای مهندسی که در گرایش های مختلف مهندسی مکانیک از جمله نرم افزارهای مکانیک خودرو را نام برده و به اختصار هر یک از آن ها را توضیح می دهیم.

نرم افزار CATIA 

کتیا یک نرم افزار طراحی، مهندسی و ساخت به کمک رایانه است. شرکت IBM بازاریابی و فروش این نرم افزار را به عهده گرفته است. از قابلیت های بسیار خوب این نرم افزار می توان به اتصال نرم افزار به دستگاه های تراشکاری CNC به وسیله تولید G-code اشاره کرد. مدل سازی قطعات ساده از ماوس کامپیوتر تا بدنه هواپیماهای غول پیکر را با کمک این نرم افزار انجام می دهند.

نرم افزار SolidWork

این نرم افزار یک نرم افزار مهندسی طراحی به وسیله کامپیوتر بوده که قابل اجرا در محیط ویندوز می باشد. این نرم افزار دارای سه بخش اصلی بوده که شامل محیط پارت که در این محیط قطعه رسم می شود، محیط دوم اسمبلی نام دارد که قطعات بر روی هم سوار می شوند و محیط سوم دراوینگ نام دارد که از موارد طراحی شده در دو محیط قبلی نقشه مهندسی تهیه می شود.

نرم افزار MATLAB

متلب یک محیط نرم افزاری برای انجام محاسبات عددی و یک زبان برنامه نویسی نسل چهارم است. واژه متلب به معنی محیط محاسبات رقمی و هم به معنی خود زبان برنامه نویسی مربوطه است. این نام حاکی از رویکرد ماتریس محور برنامه است که در آن حتی اعداد منفرد هم به عنوان ماتریس در نظر گرفته می شوند. این نرم افزار برای گروه های مختلف مهندسان رشته های مختلف از جمله مهندسی برق، مکانیک، رایانه و غیره کاربرد بسیاری دارد.

نرم افزار MATLAB متلب نرم افزارهای مهندسی مکانیک

نرم افزار PowerMill

این نرم افزار یکی از قدرتمند ترین نرم افزارهای ساخت به کمک کامپیوتر است. این نرم افزار در جهت تهیه حرکت ابزار در دستگاه برشکاری CNC کاربرد بالایی دارد. این نرم افزار با داشتن روش های مختلف ماشین کاری مانند خشن کاری، پرداخت کاری معمولی با سرعت بالا تعریف شده است.

نرم افزار MSC NASTRAN

نسترن یک نرم افزار مهندسی چند منظوره با بیش از یک میلیون خط برنامه فرترن و دارای توانایی حل محدوده وسیعی از مسائل است. مدلهای به کار رفته در نرم افزار نسترن مجموعه ای از برنامه ها را شامل می شود که مربوط به پردازش هندسه، اسمبل کردن ماتریس ها، حل ماتریس ها و غیره می باشند.

نرم افزار NX

نرم افزار NX یکی از جامع ترین و قوی ترین نرم افزار ها در طراحی، مهندسی و ساخت به کمک کامپیوتر است. این نرم افزار در ابتدا توسط شرکتی که سازنده هواپیما و فضاپیما بوده است ارائه شد و تا امروز کاربردهای متنوعی از طراحی تا ساخت و تولید محصولات را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

نرم افزار NX یکی از جامع ترین و قوی ترین نرم افزار ها در طراحی، مهندسی و ساخت به کمک کامپیوتر است

نرم افزار ABAQUS

نرم افزار آباکوس از جمله نرم افزار های قدرتمند مهندسی به کمک رایانه در زمینه تحلیل به روش اجزا محدود است. این نرم افزار دارای المان های بسیار زیادی است که هر مدل هندسه ای را می توان توسط این نرم افزار مدل سازی کرد. همچنین در مدل سازی انواع مواد با خواص گوناگون مانند فلزات، پلیمرها، بتن مسلح و غیره قابلیت بسیار چشمگیری دارد.

نرم افزار CREO

این نرم افزار برای طراحی سه بعدی بسیار کارآمد است. کاربرد این نرم افزار در صنعت خودروسازی، مهندسی مکانیک و غیره بسیار زیاد است. از معروف ترین شرکت های استفاده کننده از این نرم افزار می توان به فراری، تویوتا، فولکس واگن و غیره اشاره کرد.

دانلود نرم افزارهای مهندسی مکانیک سیالات

تمام نرم افزار های نا برده در بالا در همه گرایش های مهندسی و مکانیک کاربرد بسزایی دارند، اما در گرایش مکانیک سیالات نرم افزار های بخصوصی کاربرد دارند که در زیر به دو مورد از آن ها اشاره می کنیم.

نرم افزارهای مهندسی مکانیک سیالات

نرم افزار COMSOL

این نرم افزار می تواند معادلات دیفرانسیل را در فضاهای یک، دو و سه بعدی حل نماید. این نرم افزار در مسائل مربوط به میدان های الکترومغناطیس، دینامیک سیالات و گازها بسیار کاربرد دارد. با استفاده از این نرم افزار می توان طراحی و شبیه سازی پروژه های مهندسی برق، مکانیک، کوانتومو غیره  را انجام داد. این نرم افزار قابلیت تعامل با دیگر نرم افزارهای مهندسی مانند متلب و کتیا را داراست.

نرم افزار FLUENT

این نرم افزار به کمک رایانه در حل مسائل در زمینه دینامیک سیالات محاسباتی برای مدل سازی جریان سیال و انتقال حرارت در هندسه های پیچیده کاربرد دارد. این نرم افزار قابلیت تغییر شبکه به صورت کامل و تحلیل جریان برای مسائل هندسه ای پیچیده را دارد. همچنین نرم افزار فلوئنت به کاربر اجازه بهبود شبکه را در طراحی می دهد.

خرید نرم افزارهای مهندسی مکانیک 

بعضی از نرم افزار های مهندسی مکانیک که در بالا به آن ها اشاره کردیم را می توان به راحتی از سایت ها دانلود کرد، اما یکسری از این نرم افزار ها فقط با خرید می توان از آن ها استفاده کرد. دانلود برخی نرم افزارهای مهندسی مکانیک در برخی سایت ها هزینه ای نداشته و به راحتی می توان دانلود کرد و از آن ها استفاده کرد. اغلب آن ها را می توان از فروشگاه های اینترنتی نسخه اصلی این نرم افزار ها را خریداری کرد. هزینه خرید نرم افزارها متفاوت است که برخی با قیمت مناسب ارائه شده و برخی با قیمت بالا فقط در دسترس کاربران و مهندسان قرار می گیرد.

جمع بندی 

نرم افزارهای مهندسی مکانیک بسیار متعدد هستند که ما در متن بالا به برخی از آن ها اشاره کردیم. نرم افزارهای مهندسی مکانیک نام برده را می توان در گرایش های مختلف مانند مکانیک خودرو، مکانیک سیالات، مکانیک انرژی مانند انرژی خورشیدی، هسته ای، شیمیایی استفاده کرد. برخی از آن ها مانند FLUENT، COMSOL اغلب در گرایش های سیالات کاربرد فراوانی دارند. چنانچه قصد آشنایی با هر یک از نرم افزارهای مهندسی مکانیک شو استفاده از آن ها را دارید می توانید به این دسته بندی مراجعه نمایید.