قالب سازی قطعات پلاستیک و تاثیر آن بر صنعت

امروزه قالب سازی پلاستیک در صنعت رشد چشمگیری داشته است. با توجه به مقدار استفاده از قطعات پلاستیکی در ابزار ها و دستگاه ها لزوم استفاده از قالب سازی قطعات پلاستیک چند برابر شده است .

با استفاده از این نوع قالب سازی تولید چندین قطعه در بخش های مختلف صنعتی به راحتی امکان پذیر است. البته برای تولید بطری پلاستیکی و آب معدنی از دستگاه بادکن پت استفاده می شود.

همان طور که گفته شد برای تولید قطعات مختلف دستگاه ها و ابزارآلات از قالب های صنعتی استفاده می‌شود. قالب سازی و تولید قطعه با استفاده از قالب سازی یکی از قدیمی ترین روش های تولید قطعه است.

از زمان های قدیم ریخته گری و قالب سازی در تولید قطعات و ابزار ها مرسوم بوده است . امروزه به دلیل استفاده زیاد قطعات پلاستیکی در ابزار ها و وسایل و حتی خودرو ها باید از قطعات پلاستیکی استفاده کرد. برای تولید قطعات پلاستیکی از فرایند قالب سازی استفاده می‌شود.

استفاده از روش های تزریق پلاستیک و تولید قطعات پلاستیکی باعث می‌شود که قطعات در کوتاه ترین زمان ممکن طراحی و ایجاد شوند . امروزه از انواع قالب های صنعتی استفاده می‌شود.

از قالب های ریخته گری ، قالب برش و قالب تزریق پلاستیک می توان به عنوان پرکاربردترین روش های قالب سازی صنعتی نام برد.

قالب سازی قطعات پلاستیک

در این بین روش قالب سازی پلاستیک با استفاده از روش قالب تزریق پلاستیکی به یکی از محبوب ترین و ارزان ترین روش های قالب سازی تبدیل شده است . با استفاده از این فرآیند شما می توانید به راحتی انواع قطعات پلاستیکی را در کوتاه ترین زمان ممکن تولید کنید .

امروزه قطعات پلاستیکی در ابعاد و اندازه های مختلفی ساخته می شوند حتی ساخت قطعات پلاستیکی بسیار نازک امروزه مورد توجه قرار گرفته است .

قالب سازی پلاستیک در تولید قطعات پلاستیکی نازک با ضخامت های چند دهم میلی‌متر پیشرفت چشمگیری داشته است .

تولید قالب های گوشی موبایل ، تلویزیون ، یخچال  و قطعات داخلی خودرو از مهمترین کاربرد های قالب سازی پلاستیک با قابلیت تولید قطعات با ضخامت بسیار نازک است . یکی از مهمترین بخش هایی که صنعت قالب سازی توانسته در آن تحولی بزرگ ایجاد کند صنایع مربوط به تجهیزات پزشکی است .

تولید قطعات مخصوص سرنگ ها و سرپوش ها  ، بخش های مختلف دندان پزشکی و جعبه های پزشکی از مهمترین دستاوردهای این بخش از صنعت است .

یکی از مهمترین بخش هایی که قالب سازی پلاستیک باعث شده در آن تحول ایجاد شود صنعت مربوط به اسباب بازی است . امروزه اسباب بازی ها در شکل ها و ابعاد گوناگون با استفاده از مواد پلاستیکی ساخته می شوند .

تولید قطعات اسباب بازی ها با استفاده از قالب سازی پلاستیک از سال 1930 شروع شد و رواج چشمگیری داشت. انواع مختلف اسباب بازی را می توان با روش های تزریق پلاستیک ایجاد کرد .

اما یکی از مهمترین و اصلی ترین روش ها این است که پلاستیک مایع را به سمت قالب ارسال کرده و آن را به داخل قالب هدایت کنیم و سپس شکل قالب مورد نظر را تشکیل دهیم .

روش های قالب سازی قطعات پلاستیک  عبارت‌اند از :

• قالب تزریق پلاستیک

• قالب‌سازی ضربه

• قالب‌سازی فشرده

• قالب‌سازی الحاقی

• قالب‌سازی گاز کمکی

• قالب‌سازی چرخشی

• قالب‌سازی فوم ساختاری

• قالب‌سازی ترموفیلیک

امروزه در صنعت قالب سازی از این روش ها برای تولید قطعات پلاستیکی استفاده می‌شود اما یکی از کاربردی ترین و پر استفاده ترین روش های تولید قطعات پلاستیکی استفاده از روش تزریق پلاستیک  است .

با استفاده از این روش می توان انواع قطعات پلاستیکی را در شکل ها وطرح ها و ابعاد مختلف تولید کرد . اگر قطعه مورد نظر نیاز است که به تولید انبوه برسد می توان از روش تزریق پلاستیک استفاده کرد.

همانطور که گفته شد روش تزریق پلاستیک در صنعت قالب سازی یکی از اصلی ترین روش ها است. با استفاده از این روش می توان تعداد زیادی از قطعات را در کوتاهترین زمان ممکن تولید کرد .

قطعات تولید شده با استفاده از روش تزریق پلاستیک دارای بالاترین کیفیت بوده و کمترین میزان ضایعات را دارد.

در این روش مواد پلاستیکی به حالت مذاب در آمده و با استفاده از یک بخش تزریق به سمت قالب  مخصوص هدایت می شوند و در بدنه قالب قرار می گیرند و بعد از فرایند سرد سازی از قالب خارج می شوند .

ساخت قالب هایی از جمله ساخت قالب بادی , ساخت قالب تزریق پلاستیک , ساخت قالب دایکاست و … در قالب سازی پلاستیک اهمیت زیادی دارند.

امروزه صنعت قالب سازی به بخش مهمی در صنعت کشور تبدیل شده است. تقریباً تمامی بخش های صنعتی از قالب ها و فرآیند قالب سازی استفاده می کنند. استفاده از لوازم قالب سازی برای تولید قالب های دقیق و کارآمد باعث می‌شود که فرایند تولید قالب ها با دقت بیشتری انجام شود و قالب های آماده شده کارایی بالاتری خواهند داشت.