با گسترش استفاده از انواع بطری‌های پلاستیکی در صنایع غذایی، پزشکی، تولید مواد شوینده و… سرمایه‌گذاران بیشتری به تولید بطری پلاستیکی روی می‌آورند. بیشترین میزان تولید بطری پلاستیکی در ایران و جهان، مربوط به تولید بطری‌های پت (PET) می‌باشد. با پیشرفت تکنولوژی و افزایش ساخت ماشین آلاتِ تولید بطری‌های پلاستیکی، به تدریج استفاده از بطری‌های شیشه‌ای رو به کاهش رفته است.

در این مطلب قصد داریم دستگاه‌های تولید کننده بطری پلاستیکی یا همان دستگاه‌های بادکن پت و تزریق پلاستیک و قیمت چنین دستگاه‌هایی را بررسی کنیم؛ پس در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، ادامه‌ی مطلب را دنبال کنید.

دستگاه تولید بطری پلاستیکی

دستگاه تولید بطری پلاستیکی که اغلب با نام تجاری دستگاه‌های بادکُن پت شناخته می‌شوند، دستگاه‌هایی هستند که برای تولید هر گونه بطری پلاستیکی اعم از بطری آب معدنی، بطری نوشابه، ظروف قطره‌های دارویی، ظروف مواد شوینده و… به آنها نیاز خواهید داشت. دستگاه بطری ساز امروزه در دو نوع نوع اتوماتیک، دستگاه بادکن نیمه اتوماتیک یا بادکن دستی پت تولید و عرضه می‌شوند و به همین دلیل طیف گسترده‌ای از سرمایه گذاران با بودجه و اهداف متفاوت، توانایی تولید ساخت بطری‌های پلاستیکی را خواهند داشت.

ساختار دستگاه بادکن پت و روش‌های رایج در تولید بطری‌های پلاستیکی

دستگاه‌های تولید بطری پلاستیکی معمولاً از سه بخش کوره، بادکُن و مخزن هوای فشرده (کمپرسور) تشکیل شده‌اند. به طور کلی بطری‌های پلاستیکی به روش قالب‌گیری دمشی یا تزریقی تولید می‌شوند که امروزه با گسترش تنوع دستگاه‌های تولید بطری پلاستیکی، رایج‌ترینِ این روش‌ها، تولید بطری به روش دمشی رانشی (EBM)، قالب‌گیری کششی تزریقی (ISBM) و قالب‌گیری دمشی تزریقی (IBM) هستند.

دستگاه بطری ساز با چه موادی کار می‌کند؟

ماده‌ی پایه برای تولید تمام بطری‌های پلاستیکی، ترموپلاستیک‌ها هستند. ترموپلاستیک‌ها بر پایه‌ی ماده‌ی شیمیایی پلی اتیلن ساخته می‌شوند. از جمله ترموپلاستیک‌های مشهور در صنعت بطری سازی می‌توان به موادی چون PET، PETG، PVC، PC، PP، HDPE اشاره نمود.

برای تولید بطری پلاستیکی به پریفورم‌‌ نیاز است. در واقع پریفورم‌ها قالب‌هایی آماده هستند که از ترموپلاستیک‌ها ساخته شده و سپس با قرارگیری در دستگاه بادکن پت و با اعمال حرارت و تغییر شکل توسط دستگاه بطری ساز، به اشکال مختلف بطری پلاستیکی تبدیل می‌شوند.

عملکرد دستگاه تولید بطری پلاستیکی به چه شکل است؟

همانطور که گفته شد، دستگاه‌های تولید بطری پلاستیکی دارای کوره می‌باشند. برای ساخت بطری پلاستیکی ابتدا لازم است تا پریفورم بوسیله‌ی کوره حرارت داده شود. پس از آن، پریفورم حرارت داده شده را در قالب‌های دستگاه بطری ساز قرار می‌دهند (دستگاه‌های بطری ساز معمولاً از قالب‌های متععد و متنوعی پشتیبانی می‌کنند). پس از قرارگیری پریفورم حرارت داده شده در دستگاه، نوبت به دمیدن هوای تحت فشار به درون پریفورم می‌رسد تا به دیواره‌های قالب بچسبد و بطری با شکل مورد نظر ساخته شود.

نکات مهمی که در هنگام خرید دستگاه تولید بطری پلاستیکی باید به آنها توجه کنید

اولین نکته‌ی مهم توجه به برند و تکنولوژی‌ دستگاه می‌باشد. دستگاهی برای خرید مناسب است که بتواند تمامی 6 مرحله‌ی اصلی تولید بطری پلاستیکی، یعنی اعمال حرارت، ترکیب و تزریق مواد، تزریق هوا، سرد کردن قالب، بسته بندی کردن بطری‌های تولید شده، بازیافت ضایعات و تزریق گرانول را با دقت و با کمترین اتلاف انرژی و مواد اولیه انجام دهد.

نکته‌ی دیگر توجه به ابعاد سوله و محل قرارگیری دستگاه‌ها است. دستگاه‌های تولید بطری پلاستیکی در ابعاد متنوع تولید و عرضه می‌شوند و باید توجه داشت که هرچه ابعاد دستگاه بزرگتر باشد، نرخ تولید آن بیشتر و متعاقباً قیمت دستگاه نیز بیشتر خواهد بود. پس یکی از نکات مهم در خرید دستگاه تولید بطری پلاستیکی، توجه به ابعاد کارگاه و میزان سرمایه‌ی اولیه است.

مورد حایز اهمیت دیگر توجه به نوع کارکرد دستگاه و تعداد قالب‌هایی است که پشتیبانی می‌کند. همانطور که گفته شد روش‌های مختلفی برای تولید بطری پلاستیکی وجود دارد (تزریقی، دمشی تزریقی، دمشی کششی و…). فرآیند تولید در هر یک از این روش‌ها، به دستگاه‌های خاص خود نیاز دارد.

یکی دیگر از مسائل مهم هنگام خرید دستگاه تزریق پلاستیک پت، توجه به توان تولیدی دستگاه در هر ساعت است. این مورد را باید حتماً در محاسبه‌ی سود و هزینه در نظر بگیرید. در حال حاضر دستگاه‌های تولید بطری پلاستیکی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در ابعاد کوچک و متوسط، می‌توانند بین هزار تا سه هزار بطری را در هر ساعت تولید کنند. دستگاه‌های پیشرفته‌تر و بزرگتر، قابلیت تولید حداقل 3400 بطری و بیشتر را در هر ساعت دارا می‌باشند.

همچنین توجه داشته باشید که برخی از دستگاه‌های تولید بطری پلاستیکی که به دستگاه تزریق همه کاره معروف‌اند، توانایی تولید درِ بطری‌های پلاستیکی را نیز دارند. اگر چنین دستگاهی در اختیار نداشته باشید و تنها از دستگاه تزریق پریفورم معمولی استفاده کنید، قادر به تولید درِ بطری نخواهید بود و باید از دستگاهی جداگانه برای تولید درِ بطری کمک بگیرید.

قیمت دستگاه تولید بطری پلاستیکی

قیمت دستگاه تولید بطری پلاستیکی به عوامل مختلفی از جمله سطح تکنولوژی به کار رفته در دستگاه، برند تولید کننده‌ی آن، نو یا دست دوم بودن دستگاه، سال ساخت دستگاه و بسیاری از عوامل دیگر بستگی دارد. در زمان نگارش این مطلب، قیمت دستگاه‌های تولید بطری پلاستیکی نیمه اتوماتیک و دستی، در ابعادکوچک و متوسط در خارج از کشور از 10 هزار دلار تا 15 هزار دلار متغیر است.

همچنین دستگاه‌های بزرگتر و تمام اتوماتیکِ چند کاره خارجی، قیمتی در حدود 25 تا 50 هزار دلار خواهند داشت. قیمت دستگاه تولید کننده‌ی بطری پلاستیکی در ایران با توجه به نوسان نرخ ارز، بسیار متغیر است و در حال حاضر نرخ ثابتی ندارد. برای اطلاع از قیمت دستگاه تولید بطری پلاستیکی پت می توانید با بخش پشتیبانی شرکت پارت پت تماس بگیرید.

دستگاه تزریق پلاستیک

برترین شرکت‌ تولید کننده‌ی دستگاه‌های بادکن پت

در حال حاضر، برترین کارخانه‌های تولید کننده‌ی دستگاه بادکن پت در ایران شرکت پارت پت می باشد. این شرکت به عنوان اولین تولید کننده دستگاه های بادکن تولید بطری در ایران طیف وسیعی از این ماشین آلات را برای تولید انواع ظروف پلاستیکی را عرضه می دارد.

سخن آخر

 بطری‌های پلاستیکی امروزه جای انواع بطری‌های شیشه‌ای را گرفته‌اند و استفاده‌ی چشمگیری در صنایع پزشکی، غذایی و بهداشتی دارند. تولید بطری‌های پت (PET) بیشترین نرخ تولید را در جهان دارند، بطری‌هایی که بوسیله‌ی دستگاه تولید بطری پلاستیکی (اینگونه دستگاه‌ها در صنعت بیشتر با نام دستگاه تزریق پلاستیک پت  شناخته می‌شوند) ساخته می‌شوند. برای ساخت انواع بطری مانند بطری‌های نوشابه، قطره، مواد شوینده و بهداشتی و… از چنین دستگاه‌هایی استفاده می‌کنند.

دستگاه‌های تولید بطری پلاستیکی امروزه معمولاً به سه روش دمشی تزریقی، دمشی رانشی و کششی تزریقی کار می‌کنند. کار با دستگاه‌های تزریق پلاستیک به سه صورت اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی انجام می‌شود.

در هنگام خرید دستگاه تولید بطری پلاستیکی باید به نکاتی همچون ابعاد دستگاه، چند کاره بودن آن، توان کوره‌ی دستگاه، ابعاد سوله‌ و خط تولید، تنوع قالب‌هایی که دستگاه پشتیبانی می‌کند و ظرفیت روزانه‌ی تولید دستگاه توجه کنید. این عوامل در کنار مواردی همچون برند تولید کننده‌ی دستگاه، سال ساخت دستگاه، تکولوژی به کار رفته در ساخت قطعات و… از جمله عوامل اثرگذار بر روی قیمت دستگاه تزریق پلاستیک پت می‌باشند.

قیمت دستگاه تزریق پلاستیک پت در حال حاضر بین ده تا پنجاه هزار دلار است. قیمت اینگونه دستگاه در ایران،در مقطع کنونی، نرخ ثابتی ندارد و برای اطلاع از قیمت لازم است تا شخصاً به بازار یا نمایندگان معتبر فروش مراجعه نمایید. دستگاه‌های تولید بطری پلاستیکیِ ساخته شده توسط شرکت‌های آمریکایی، چینی، کانادایی، آلمانی در حال حاضر بیشترین کیفیت را در مقایسه با سایر تولید کنندگان دارند.